Bakım Uzmanlarından 10 Önemli İpucu | DCS

Temizlik hayatımızın en önemli detaylarından bir tanesidir. Hastalıkların önlenmesi, rahat yaşama ve çalışma ortamı vb. durumlar insan hayatını kolaylaştıracak önemli detaylardır

Temizlik uzmanlarından 10 ipucu

Temizlik uzmanlarından 10 ipucu

Bakım uzmanları özellikle insanların günümüz döneminde temizliğe daha çok önem vermelerini tavsiye etmektedir. Pandemi dönemiyle birlikte gelen sert koşullarda kişilerin sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmesi kendilerine izole bir ortam oluşturabilmeleri için bakım uzmanları insanlara temizlik konusunda bazı ipuçları vermektedir. Sizler için seçtiğimiz bakım uzmanlarından 10 önemli ipucunu sizlerle paylaşmak isteriz.

1-Eviniz ve İş yerlerinizde Temizliğe En Uzak Köşeden Başlamak

Evinizde ve iş yerlerinizde temizlik yaparken tamamen izole bir ortam sağlamak amacıyla temizliğe en uzak köşeden başlamak önemlidir. Buradaki en uzak köşeden kasıt odaların veya ofislerin kapıdan en uzak köşesinden toz almaya veya paspas yapmaya başlamasıdır. Eğer kapı bölümünden temizliğe başlarsanız uzak köşeye gidene kadar üzerinizde, süpürgede veya paspasta biriken bakteri ve kirlilikleri geri dönüşte kapıya kadar tekrar taşımış olursunuz. Bu durumda eviniz veya iş yeriniz tamamen izole olmayacaktır.

2- Bulaşıkların Duru Sudan Geçirilmesi

Bakım uzmanları tarafından insanlara verilen temizlik tavsiyeleri arasında en önemli ipuçlarından biri de bulaşıkların yıkanmasıdır. Çoğu birey bulaşıklarını yıkarken musluğun ağzını sonuna kadar açmaktadır. Ancak musluğu kısarak bulaşıkların üzerine aktaracağınız duru su, bulaşıklarınızda daha temiz bir yüzeye imkân tanıyabilir. Bununla birlikte bakım uzmanları bulaşık makinası bulunan kullanıcılar için sadece sudan geçirme bulaşık makinası kullanımını uygun görmektedir. Böylece su kullanımını en az indirgeyebilir ve su tasarrufu yaparak hem su kaynaklarını hem de bütçenizi korumuş olursunuz.

3- Temizlik Sırası

Tam hijyen için bakım uzmanlarının belirlediği bir temizlik sırası bulunmaktadır. Bu sıralama ise şu şekildedir. Öncelikle temizlik esnasında toz alınmalıdır. Toz alınmadan yapılan sulu temizliklerde tozun yüzeye yapışmasını sağlarsınız ve tam hijyen mümkün olmaz. Toz alındıktan sonra sulu temizleme yapmak ve zemin kuruduktan sonra tekrar toz almak tam izole ortamın sağlanmasına büyük katkı sağlar.

4- Pencere ve Aynaların Temizliği

Bakım uzmanlarına göre cam içerikli eşyaların ve yapıların temizlenmesi büyük dikkat gerektirmektedir. Bu aşamada pencere ve ayna temizlerken mutlaka yumuşak yüzeye sahip olan bezlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde cam malzemesine zarar verebilirsiniz.

pencerelerin temizlenmesi

 

 

5- Temizlik Malzemelerinin Çeşidi

Günümüzde ürün çeşitliliğinin artmasıyla beraber temizlik daha kolay bir hale gelmiştir. Ancak bireylerin çoğu çok amaçlı temizleyicileri kullanarak bütçesinden tasarruf etmeye çalışmaktadır. Bakım uzmanlarına göre bu durum yanlıştır. Çok amaçlı temizleyiciler içerisinde bulundurdukları kimyasallar sebebiyle kişinin sağlığına zarar verebilir. Bu sebeple her bölüme özel temizlik malzemesinin alınması daha uygundur.

6- Temizlik Suyunun Tazelenmesi

Çoğu birey temizlik yaparken kovalardaki suların değişimini yapmamaktadır. Ancak bakım uzmanları için bu durum fazlasıyla tehlike teşkil etmektedir. Su bakterilerin hızlı yayılabilmesi için oldukça uygun bir ortamdır. Pis su ile başka bir yeri temizlemek oraya hastalık bakterisi bırakmaktan başka bir işe yaramaz.

7- Temizliğe Küçük Detaylardan Başlayın

Temizliğe başlamadan önce dağınıklıkların toplanması oldukça önemlidir. Aynı zamanda temizlik yaparken de küçük şeylerin temizliğine öncelik verilmesi hem vücut performansı hem de dağınıklığın ortadan kalkması için bakım uzmanlarının verdiği ipuçlarından birisidir.

8- İstifçilikten Kurtulun

Eskimiş veya yıpranmış eşyalarınızı veya temizlik malzemelerini elde tutmak ne sağlık açısından ne de dağınıklık açısından bakım uzmanları tarafından önerilmez. Bu sebeple mutlaka eski ve yıpranmış temizlik malzemelerinizden kurtulmanız önerilmektedir. Aynı zamanda sürekli olarak değişim yapmak hijyen içinde oldukça önemlidir.

9- Ağırlık Kaldırmaktan Kaçının

Çoğu insan temizlik yaparken ağır eşyaların yerlerini değiştirir. Bu da ileriki süreçte ortopedik hastalıklara yol açabilir. Ağır eşyalar kaldırmadan temizlik yapabileceğiniz ürünleri tercih etmeniz bakım uzmanları tarafından önerilen başka bir konu olmaktadır.

10- Halı ve Perde Temizliğine Dikkat Edin

halı temizleme

Halı ve perdeler bir ev veya iş yeri için en çok kir tutan eşyalardır. Bu sebeple perde ve halıların temizliğine kişilerin daha çok çaba göstermesi gerekmektedir. Halı ve perdeler için önerilen ürünlerin kullanılması tam hijyen için önemlidir. Eğer bu tip ürünlere sahip değilseniz bakım uzmanları halı ve perde yıkayan kuru temizlemeci firmaların kullanımını önermektedir.

Related Articles

Yorum

Your email address will not be published.

tr_TRTürkçe
WhatsApp chat