Elektrik Tesisatı Kontrolü Nedir? | DCS

Elektrik tesisatı kontrolünü açıklamadan önce, elektrik tesisatının ne olduğu, nerelerde kullandığı ve neden önemli olduğunu açıklamak isteriz.

Elektrik günümüzün olmazsa olmaz enerji kaynaklarından bir tanesidir. Günümüzde Dünya üzerindeki herkes elektrik sayesinde yaşamını sürdürmektedir. Bu doğrultuda elektriğin artık bir temel ihtiyaç olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

İş yerleri, fabrikalar, evler vb. yerlerde kullandığımız elektriğin kurulumu belli bir sistem yoluyla yapılmaktadır. Bu sistem kabloların birbirine bağlantısıyla oluşmakta ve bu tarz sistemlere elektrik tesisatı denilmektedir. Ancak elektrik tesisatları tanıtıldığı kadar basit mekanizmalar değildir. Tesisatın, elektriğin kullandığı alanlara göre farklı mekanizmalar çerçevesinde kurulması gerekmektedir.

Elektrik tesisatları genel anlamda, iş yerleri, üretim işletmeleri, evler gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bununla birlikte kullandığımız elektronik eşyalarda bile belli başlı elektrik tesisatları bulunmaktadır.

Elektrik tesisatı, elektriğin doğru kullanımı açısından oldukça önemlidir. Elektrik tesisatları bir nevi elektriğin üzerinde bir baskı oluşturur ve güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Elektronik eşyaların içerisinde bulunan elektrik tesisatı, elektrik akımının farklılaşması, elektrik gücünün bir anda kesilmesi ya da bir anda gelmesi vb. sebeplerle oluşabilecek arıza durumlarını önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Elektrik tesisatları, sistemsel yapılar olduğundan bozulabilir veya istenilen performansta çalışmayabilir. Bu durumda kullanılan elektriği düzensizleştirebilir veya elektrik kaçağı gibi büyük bir tehlikeye sebebiyet verebilir. Bu tarz durumların yaşanmaması amacıyla elektrik tesisatlarının periyodik olarak kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Elektrik tesisatı kontrolü, hizmet veren firma tarafından elektrik tesisatınızda, kirlenmeler, kablo eskimeleri, elektrik kaçakları gibi olayları takip eden ve yaşanmaması için yapılan çalışmalar bütününe denmektedir.

DCS olarak siz değerli müşterilerimiz evinde veya iş yerlerinde elektrik tesisatıyla ilgili sorun yaşamaması amacıyla, istediğiniz takdirde ev veya iş yerinize gelerek uzman kadromuzla elektrik tesisatınızın kontrolünü sağlıyoruz.

Elektrik Tesisatı Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bu konu hakkında bilgi vermeden önce, siz değerli müşterilerimizi elektrik tesisatlarının kontrollerinde uyarmak isteriz. Elektrik tesisatı kontrolünün işini bilen uzmanlar tarafından dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bunun sebebi elektrik tesisatları en yüksek voltajı bulunduran sistemlerinden bir tanesidir. Dikkat edilmesi çarpılma olarak tanımladığımız olayın yaşanması oldukça muhtemeldir.

Evlerde ve iş yerlerinde, uzmanların önerisi senede bir kontrolün gerçekleştirilmesidir. Ancak elektrik tesisatınızın sürekli kontrolünü sağlamak istiyorsanız 6 ayda bir kontrol hizmetini de tercih edebilirsiniz.

Kontrol kapsamında, öncelikle elektrik tesisatının bağlı olduğu merkeze gidilmektedir. Bu merkezler genel olarak apartmanların girişinde bulunan kutu şeklindeki elektrik panoları ya da trafoların bağlı olduğu elektrik odalarıdır.

Daha sonrasında iş güvenliği çerçevesinde kullanılması gereken ekipmanlar tamamlandıktan sonra elektrik tesisatı açılır. Elektrik tesisatının içerisinde bulunan sayaçlar, bağlı kabloların yapısı, branşman ve enerji odası gibi detaylar gözden geçirilir ve olması gereken ölçüye göre kontrolleri yapılmaktadır.

Daha sonrasında elektrik tesisatının üzerindeki ısı kontrol edilir. Bu işlem genel olarak termal ısı kameraları ile gerçekleştirilmektedir. Elektrik tesisatlarının kontrolünde belli bir ısı aralığı belirlenmektedir. Eğer ısı seviyesi yüksekse fazla ve düzensiz elektrik kullanımının olduğu söylenebilmektedir. Bu durumda ısıya sebebiyet verebilecek arızalar kontrol edilir ve düzeltilir.

İkinci aşama olarak elektrik kaçağının olup olmadığı kontrol edilir. Elektrik tesisatları kontrolünde bu durum en önemli detaylardan bir tanesidir. Elektrik tesisatında bir kaçak olması, evde yangına sebebiyet verebilir, elektronik ya da elektriğe bağlı cihazların bozulmasına sebep olabilmektedir.

DCS olarak Kıbrıs bölgesinde elektrik tesisatını kontrol ettirmek isteyen müşterilerimize, uzman kadromuzla sağlıklı ve güvenilir bir hizmet vermekteyiz. Adresinize gelerek elektrik tesisatlarını kontrol etmekte ve çıkacak herhangi bir arızada sizleri bilgilendirerek tamir işlemi gerçekleştirmekteyiz.

Related Articles

Yorum

Your email address will not be published.

tr_TRTürkçe
WhatsApp chat