Şofben elektrik Faturalarınızı Nasıl Artırabilir? | DCS

Yaşanılan ekonomik kriz sebebi ile her türlü tüketim ürününe zamlanarak gelen fahiş fiyatlar etkisini faturalarda da göstermektedir. Özellikle hayatın hemen her alanında sık sık kullanılan elektrikli cihazlar sebebi ile elektrik faturaları büyük sayılar göstermeye başlamıştır. Hayatın temel yapı taşları haline gelen elektronik cihazlar arasında temel ihtiyaçları karşılamaya yönelik olanları da mevcuttur. Bu yüzden elektrik faturasının düşük gelmesi adına bir çok cihazın kullanımı sınırlandırılabilir veya tamamen durdurulabilirken bazılarının kullanımı ise zaruridir. İşte bunlardan biri olan şofben elektrik faturasına nasıl etki eder? Şofben kullanımı elektrik faturasını nasıl arttırır? Tüm detayları ile bu soruların cevapları yazının devamında.

ŞOFBEN ELEKTRİK FATURALARINIZI NASIL ARTTIRABİLİR?

Elektrik doğalgaza kıyasla 4 kat daha masraflıdır. Bu durum ev, iş yeri,çeşitli kamu alanları gibi yerlerde kullanılan elektrikli cihazların faturaya çok daha büyük bir etkisi olduğun göstermektedir. Elektrikli şofben evlerde zaruri ihtiyaç doğrultusunda kullanımı düzenli olarak gerçekleşen bir cihazdır. Bu durum elektrik faturasına gözle görülür biçimde yansır. Sıcak su kullanılarak yıkanılan bulaşık, kişisel hijyenin sağlanması amacıyla yine sıcak su ihtiyacının doğması direkt olarak elektrikli şofben ile ilgilidir. Günümüzde çoğu evde bu tarz ihtiyaçlar kombi sayesinde giderilse de hala evinde şofben kullanan çokça insan mevcuttur. Özellikle ısıtıcı kullanımı zorunlu olarak her yapıda olduğundan bunun faturaya yansıması kaçınılmazdır. Bazı kullanıcıların elektrik faturası çok daha cüzi bir meblağda olurken bazı kullanıcıların ise elektrik faturası çok yüksek gelmektedir. Şofben kullanımının buna etkisi bazı durumlarda çok fazla olabilmektedir.

 

Şofben, bulunduğu konum itibari ile bile elektrik faturasına etki edebilen bir cihazdır. Bununla birlikte bazı yanlış kullanımlarda elektrik faturasını fazla miktarda arttırabilir.

 

Su ısıtıcısını tamir eden işçi

 

ŞOFBENİN ELEKTRİK FATURASINI ARTTIRDIĞI DURUMLAR

  • Şofbenin ev, iş yeri veya herhangi bir kamu kuruluşunda sahip olduğu konum eğer kullanım alanından çok uzak bir noktadaysa bu durum fazla elektrik kullanımına sebep olur. Sıcak su ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılan şofbenin suya en çok ihtiyaç duyulan mutfak, banyo vb. alanlara yakın bir alana monte edilmesi elektrik faturasının çok yüksek gelmemesi adına yerinde bir karar olacaktır. Aksi halde uzak konumda bulunan şofben elektrik faturasını arttırır.
  • Şofben sayesinde dağıtımı sağlanan sıcak suyun geçtiği sıcak su borularının düzenli aralıklarla kontrol ettirilmesi yine çok önemli bir husustur. Temizlenmeyen, onarımı ve bakımı yapılmayan sıcak su boruları elektrik faturasına yüksek sayılarla yansıma yapar. İzole edilen sıcak su borularında ise böyle bir durumla karşı karşıya kalınması söz konusu değildir. Bu noktaya önem verilmediğinde elektrik faturası artabilir.
  • Termostatın ısısının ayarlanması gereken maximum bir değer vardır. Bu değer yaklaşık 50 derece olmalıdır. Ayarlanan ısı 50 derecenin üstünde olduğunda kullanılan elektrik miktarı normalin üstünde olacağından faturaya etkisi de doğru orantılı olarak fazla olacaktır. 50 derece ve 50 derecenin altında bir ısıya ayarlanan termostat çok daha ekonomik bir kullanım imkanı sunacaktır. Yine aynı şekilde termostat ısısının maximum değeri aşıldığında elektrik faturası artar.
  • Şofbenin bulunduğu alandan uzun süreli bir ayrılık olacaksa, bu tatil olabilir, iş seyahati olabilir ya da kamu kuruluşlarının çalışmaya ara verdiği günler olabilir, böyle zamanlarda bina içinde bulunan şofbenin kapatılması önemlidir. Enerji tasarrufu fazlası ile sağlanacağından elektrik faturasına etkisi mümkün mertebe azaltılmış olacaktır. Bu durum sağlanmadığında ise uzun süre kullanılmasa ile elektrik faturası, kullanım oranının düşüklüğüne nazaran artabilir.
  • Şofben kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta sıcak ve soğuk su borularına tek yönlü akış sağlayabilecek bir vana takılmasıdır. Çok üzerinde durulmayan bir husus olan bu durum elektrik faturasına çokça etki eder. Tek yönlü olmayan vana kullanımı elektrik faturasını arttırır.

Tüm bu noktalara dikkat edildiği sürece şofben kullanımı elektrik faturası üzerinde çok daha normal düzeyde bir etki gösterir. Hem fahiş fiyatlar ödenmemesi hem de enerji tasarrufu sağlanabilmesi adına şofben kullanımının bu şekilde gerçekleştirilmesi ekonomi dostu niteliğinde bir uygulama olacaktır.

Related Articles

Yorum

Your email address will not be published.

tr_TRTürkçe
WhatsApp chat