Suyu Nasıl Harcadığınız Öğrenin | DCS

Hayvanların, bitkilerin ve insanların hayatını etkileyen bazı temel ihtiyaçlar bulunmaktadır. Bu temel ihtiyaçlardan en önemlisi ise sudur. Su dünya üzerindeki tüm canlıların yaşayabilmesi için bir gerekliliktir. Bu sebeple su bilinci olarak tanımlanan, su kaynaklarının korunması ve boşa su tüketiminin azalması için bir çaba gösterilmesi günümüzde oldukça önemli bir hal almıştır.

water-tap-save-water-concept-scaled

su kaybının

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre günümüzde su kaybının oldukça fazla olduğu ve kişilerin su tasarrufu, su bilinci, suyun kullanım biçimi gibi konulardan eğitilmesi gerektiği öne sürülmektedir. Aksi takdirde su kaybı sebebiyle gelecek nesillerin tamamen su kaynaklarından mahrum kalacağı ve bu sebeple dünyanın ciddi anlamda kuraklaşacağı söylenmektedir. Dünyamızın %70’ini oluşturan ve olmazsa bizde dahil hiçbir canlının yaşayamayacağı, su kaynaklarının bilinçsizce kullanımının ve yaşanan su kaybının durdurulması gerekmektedir.

Su Kaybına Neler Sebep Olur?

Dünya’da yaklaşık %2,5 oranlık bir kısım tatlı su kaynaklarını ifade etmektedir. Geriye kalan kısım denizler ve yer altı sularıdır. Her ne kadar deniz suları ve yer altı sularını arıtmak için yeni teknolojiler geliştirilse de dünyaya yetecek kadar bir tatlı su kaynağı oluşamamaktadır. Ancak tatlı su kaynaklarının deniz veya yer altı sularından çekilmesi yerine insanların bilinçlendirilmesi daha önemli bir konudur. Su kaybına nelerin sebep olabileceğini maddeler halinde açıklamak isteriz

  • Dünya üzerinden büyük miktarda bilinçsiz tarımsal sulama bulunmaktadır. Buna halk arasında suyu tarlaya boca etmek de denebilir. Her ne kadar uzmanlar bu durumun yaşanmaması için sulama teknikleri geliştirseler ve insanları bu teknikler hakkında bilinçlendirseler de tekniklerin uygulanması bütçesel olarak fazla olduğundan insanlar bu yöntemleri tercih etmemektedirler.
  • Tatlı suya dönüşebilecek veya hali hazırda bulunan tatlı suların kirletilmesi, su kaybının en temel sebepleri arasındadır. Fabrikalar, çiftlikler, gemiler vb. işlenmemiş atık veya gübrelerin her geçen gün sulara salınımını gerçekleştiriyor. Bu durum hali hazırda az miktarda bulunan tatlı su kaynaklarının günden güne tahrip olmasına sebep oluyor. Her ne kadar dünya genelinde çeşitli denetlemeler yapıldığı söylense de günden güne bu tutumsuz davranışlar artış gösteriyor.
  • Dünya çapında sürekli olarak artan bir nüfus ile karşı karşıya olduğumu söylemek doğru olacaktır. Haliyle artan nüfus ile birlikte kişi başına düşen su miktarına azalmakta ancak dünya çapında su kullanımı da giderek artmaktadır. Bununla birlikte bireylere verilen su bilinci eğitimi oldukça yetersizdir.
  • Artan nüfus ile birlikte özellikle gıda, tekstil ve enerji tüketimi de giderek artmaktadır. Endüstriyel sanayinin su üzerindeki baskısı oldukça fazla olduğundan, su kaynaklarına olan baskı nüfusun artmasıyla giderek artış göstermektedir.

Su Kaybının Önlenmesi İçin Neler Yapılmalı?

Su kaybının önüne geçilmesi her ne kadar imkânsız olarak görülse de dünyada yaşayan tüm insanların bu konuda bilinçlendirilmesi su tüketim miktarını gittikçe azaltabilir. İnsanların bilinçlendirilebileceği noktaları ele alacak olursak; Tarımda modern sulama yöntemlerine geçişin devletler tarafından desteklenmesi ve tarım ile uğraşan kişilerin bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Modern sulama tekniklerinin kullanılmaması halinde caydırıcı ceza sisteminin uygulanması bilinçsiz su tüketimini ciddi ölçüde azaltacaktır. Fabrikaların, çiftliklerin, gemilerin vb. su kaynaklarına dönüştürülmemiş atıklar atmasının durdurulması gerekmektedir. Aksi takdirde bundan 50 yıl sonra tüm suların kirlendiğine ve su yoluyla bulaşan hastalıkların artacağına şahit olmak mümkün olacaktır.

river-coast-littered-with-plastic-bottles

Bir sürü dağınık plastik şişeyle nehir kıyısı

Artan nüfusa göre devletlerin çeşitli nüfus politikaları uygulaması gerekmektedir. Artan nüfus ile birlikte, su bilinci ve su tasarrufu konularında çocukluktan itibaren hem ailelerin hem de devletlerin dersler vererek su bilincini arttırması gerekmektedir. Su tasarrufunun, su kayıpları için önemi aşikardır. Bununla birlikte gıda, tekstil ve enerji tüketiminde gidilecek tasarrufta su kaybının bir nebze olsun engellenmesine olanak sağlayabilir.

Related Articles

Yorum

Your email address will not be published.

tr_TRTürkçe
WhatsApp chat